تاریخ انتشار:۱۴ مهر ۱۳۹۵در ۱۱:۳۹ ب٫ظ کد خبر:12504

دولت تدبیر و امید به دنبال کاهش دخالت در بخش خصوصی اس/کرمان قطب اصلی در کیفیت و کمیت پسته کشورت

 دولت تدبیر و امید کاهش دخالت در بخش خصوصی است/کرمان قطب اصلی در کیفیت و کمیت پسته کشور استاندار کرمان با تاکید اینکه دولت تدبیر وامید می کوشد دخالت در بخش خصوصی را کاهش داده و با حمایت از بخش غیر دولتی مسیر صادرات و تولید ...

 دولت تدبیر و امید کاهش دخالت در بخش خصوصی است/کرمان قطب اصلی در کیفیت و کمیت پسته کشور

استاندار کرمان با تاکید اینکه دولت تدبیر وامید می کوشد دخالت در بخش خصوصی را کاهش داده و با حمایت از بخش غیر دولتی مسیر صادرات و تولید را تا حد توان افزایش دهد، گفت: دولت با گفتمان سازی در جهت حمایت از بخش خصوصی با کاهش دخالت ها است.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی پیش از ظهر چهارشنبه در ستاد پسته استان که با حضور تشکل های اقتصادی در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد، با اشاره به تلاش های دولت برای رفع مشکلات پسته گفت: دولت یازدهم در نظر دارد وام های ارزی برای صادرات را با بهره کم توسط صندوق توسعه ملی در اختیار متقاضیان قرار دهد.
وی افزود: شرکت تعاونی پسته که در گذشته وجود داشته باید بتواند با ارائه راه حل ها و تلاش جهت از بین بردن مشکلات داخلی و خارجی، عدم هماهنگی بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان را از بین برده و بر تولید و قیمت گذاری و فروش نظارت داشته باشد.
استاندار کرمان با تاکید براینکه کرمان بزرگترین تولید کننده پسته کشور است و باید راه حل برون رفت از مشکل نقدینگی و تصمیم گیری نهایی در کمیته فنی و اقتصادی انجام پذیرد، یادآور شد: رقابت در بازار های جهانی نیازمند تصمیمات تخصصی است و ضمنا دولت اعتبار مناسبی از بانک های عامل جهت پسته در نظر گرفته است.
رزم حسینی از نمایندگان استان در شهرستان های پسته خیز (امیری نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان، زاهدی و پورابراهیمی نماینده مردم شهرستان های کرمان و راور،انارکی محمدی نماینده شهرستان رفسنجان و انار، حسن پور نماینده سیرجان و برسیر) به منظور پیگیری و بررسی مسائل و مشکلات قدردانی نمود.
در ابتدای این جلسه مدیران دولتی از جمله فرمانداران شهرستان های زیر کشت محصول پسته به بیان مسائل شهرستانی پرداختند.

*** باید با دلال بازی و واسطه گری در خرید و فروش پسته مبارزه کرد
فرماندار رفسنجان با اشاره به دلایل کاهش پسته در شهرستان رفسنجان به عنوان قطب تولید پسته استان اشاره کرد و گفت: مشکلات کم آبی در سال های اخیر بازار پسته را دچار بحران جدی نموده است.
حمید ملانوری با اشاره به تعرفه های گمرکی و مشکلات مالیاتی که کشاورزان و پسته داران با آن روبرو هستند، افزود: باید با دلال بازی و واسطه گری در خرید و فروش پسته از خرده مالکان مبارزه کرد ، تا قیمت پسته دچار نوسان نشود.

*** رقابت پذیری در بازار پسته، راه حلی برای رفع مشکلات
در ادامه فرماندار سیرجان با اشاره به افزایش بهره وری و تعادل در کاشت، داشت و برداشت پسته در هکتار اشاره کرد و  بیان داشت: اینکه در جایی از هر هکتار ۷۰۰ کیلوگرم پسته و در مزرعه ای از هر هکتار چندین تن برداشت می شود این خودش در نوسانات قیمت پسته اثر مستقیم دارد و راه حل آن افزایش بهره وری خواهد بود.
منصور مکی آبادی گفت: باید کشاورزان بخشی از درآمدهای برداشت پسته را در جهت ارتقای بهره وری و استفاده از سیستم های مکانیزه آبیاری و .. استفاده شود.
وی به وجود متولی واحد در بحث پسته اشاره کرد و افزود: ایجاد رقابت پذیری در بازار و حذف دلال از چرخه بازار می تواند یک راه حل برای این مشکلات باشد.

*** برداشت۲۰ هزار تن محصول پسته از سطح زیرکشت شهرستان زرند
فرماندار شهرستان زرند با اشاره به سطح زیر کشت پسته در این شهرستان، خاطر نشان کرد: از۴۰ هزار هکتار سطح زیرکشت این شهرستان، ۳۵ هزار هکتار آن بارور و ۲۰ هزار تن محصول پسته از مجموع این مقدار برداشت می شود.

*** کاهش محصول پسته بر اثر بحران های کم آبی
در ادامه نیز فرماندار شهرستان راور به سطح زیر کشت این شهرستان در خصوص محصول پسته اشاره و یادآور شد: در سنوات اخیر به دلایل بحران های کم آبی محصول پسته شهرستان راور به شدت کاهش یافته است و باید در خصوص نقدینگی و کمک های مالی به کشاورزان در پایان فصل برداشت تصمیمات جدی اخذ شود.

*** اداره شدن بازار های جهانی بر اساس عرضه و تقاضا
در ادامه این نشست رشید فرخی نماینده بخش غیر دولتی با بیان اینکه بازار های جهانی بر اساس عرضه و تقاضا اداره می گردند، گفت: مسکن های مالی که به اقتضای زمان به بازار وارد می شود نمی تواند نتیجه همیشگی داشته باشد و باید با مدیریت و برنامه ریزی صحیح برای آینده این محصول تصمیم گیری کرد.
در ادامه نیز چندین نفر از تولید کنندگان و صادر کنندگان پسته به بیان مشکلات و راه حل ها و پیشنهادات پرداختند.
 

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi