تاریخ انتشار:۲۳ بهمن ۱۳۹۶در ۱۰:۱۹ ق٫ظ کد خبر:17162

وزیر راه و شهرسازی:بخش خصوصی ثابت کند عملکرد بهتری نسبت به دولتی دارد

به گزارش مکران "دوستانی که مدعی هستند در بخش غیر دولتی بهتر از دولتی عمل می شود، امیدوارم در این موضوع به عینه دیده شود که دولت به بخش خصوصی اعتماد دارد و خصوصی ها عملکرد بهتری دارند". آخوندی در حاشیه بازدید و بهره برداری از ...

به گزارش مکران “دوستانی که مدعی هستند در بخش غیر دولتی بهتر از دولتی عمل می شود، امیدوارم در این موضوع به عینه دیده شود که دولت به بخش خصوصی اعتماد دارد و خصوصی ها عملکرد بهتری دارند”.

آخوندی در حاشیه بازدید و بهره برداری از پروژه های بندری و دریایی بندر شهید رجایی بندرعباس، ضمن عنوان کردن این موضوع افزود: از آرزوهای ما بهره برداری از پایانه مجهز قابلیت ذخیره سازی، صادرات و بانکرینگ فرآورده‌های سنگین و نیمه سنگین نفتی بود که امروز محقق شد و این موضوع از ثمره های برجام بود که به وقوع پیوست.

وی از بهره برداری مرحله نخست فاز ۳ طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی با اعتباری بالغ بر ۵۶ میلیون یورو خبرداد و اضافه کرد: امروز همزمان از بخش اول فاز سوم هم بهره برداری شد  و مابقی عملیات فاز سوم بندرشهید رجایی بزودی انجام می شود.

آخوندی بیان کرد: نکته ای که برای ما اهمیت دارد این است که چگونه از این سرمایه ها بهره برداری شود و در مسیر مطلوبی قرار گیریم.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: با راه اندازی و بهره برداری از دو ترمینال شماره یک و ۲ که به مدت ۵ سال در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، امیدواریم شرکت هایی که مسئولیت بهره برداری از آن را بر عهده دارند بتوانند با شرکای بین المللی خود بهره وری را افزایش دهند و امکان بازاریابی برای بنادر ایران را نیز به کمک شرکای خود انجام دهند.

همچنین امیدوار هستیم با این اتفاق فصلی نو در صنعت دریانوردی کشور رقم بخورد و حمل مستقیم بار از بنادر جهان به سمت شمال خلیج فارس افزایش یابد.

آخوندی گفت: اولین خواسته ما از اپراتورها و کسانی که عملیات بهره برداری را بر عهده دارند، این است که سهم فیدری ما را کاهش و سهم بهره برداری مستقیم را افزایش دهند و امیدواریم سال آینده با اعداد و ارقام و آمار میزان تخلیه و بارگیری این موضوع را ثابت کنند تا دوستانی که مدعی هستند در بخش غیر دولتی بهتر از دولتی عمل می کنند ما بتوانیم آن را به عینه ببینیم و باور کنیم.

وی تصریح کرد: امیدوارم ادامه توسعه بنادر استان هرمزگان به سمت بندر جاسک و سایر بنادر استان پیش رود و از شدت تمرکز در بندر شهید رجایی در آینده بکاهیم.

آخوندی در پایان گفت: اطمینان دارم با همت مسئولان جمهوری اسلامی ایران ، بخش بندری و دریایی سربلند و موفق خواهد بود؛ و با فعالیت هایی که انجام می شود سهم و جایگاه این صنعت را در منطقه بهبود ببخشیم و آن را باز پس گیریم.

مدیرعامل اداره بنادر و دریانوردی استان هرمزگان نیز گفت: امیدواریم تکالیف محول شده خود در جهت پیشرفت و به ثمر نشستن تلاش های متخصصان به درستی انجام دهیم.

عفیفی پور گفت: با ابلاغ قرار داد ترمینال های جدید امیدوار هستیم الگوی جدیدی از واگذاری ها در کشور رقم بخورد؛ و یقینا این کار می تواند حضور سرمایه گذارهای خارجی را در حوزه اپراتوری و بندر داری تسهیل کند

وی افزود: با مدل های جدید قراردادهای واگذاری توسعه فعالیت های بنادر معیشت مردم نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و توسعه دریا محور از شکل شعاری خارج و جامه عمل خواهد پوشید.

در ادامه مراسم و بازدید های وزیر راه و شهرسازی و مدیران عالی استان از بندر شهید رجایی از نقشه سرمایه‌گذاری بندر شهید رجایی تهیه شده با استفاده از کاغذ پودر سنگ در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی و حفظ محیط زیست رونمایی شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان این اقدام را حرکتی مهم و چشمگیر در راستای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر سبز، عنوان کرد و گفت: این کتاب و نقشه کاملا سازگار با محیط زیست است، زیرا هیچ درختی برای تامین کاغذ آن قطع نمی‌شود همچنین آب کمتری برای تهیه آن مورد نیاز است.

اله مراد عفیفی پور کاغذ سنگ نسل جدیدی از کاغذ است که ماده اولیه آن پودر سنگ بوده که جایگزین استفاده از چوب درختان برای تولید کاغذ است.

وی از دیگر خواص این نوع کاغذ را ضد آب بودن، مقاومت در برابر پارگی، جلوه جادویی رنگها بر روی آن و در نهایت برگشت پذیری آن به خاک طی دوره بازیافت کوتاه مدت برشمرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: کتاب فوق که به همت روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و با استفاده از سبک اینفوگرافی (گرافیک اطلاع رسان) تهیه شده و به معرفی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی می‌پردازد. همچنین مزایا و ویژگی‌های بندر، اولویت و فرصت‌های س رمایه گذاری، چشم‌انداز آینده طرح توسعه شهر لجستیکی خلیج فارس، پروژه‌های در حال ساخت، پروژه‌های آتی ریلی، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها و همچنین کارنامه ۲۴ ساله سرمایه گذاری در این بندر تشریح شده است.

لازم به ذکر است همزمان با حضور وزیر راه و شهرسازی در بندر شهید رجایی ۱۹ طرح سرمایه گذاری در استان به بهره برداری رسید که مجموع ارزش ریالی این پروژه ها بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد ریال برآورد می شود که برای بیش از ۶۵۰ نفر بطور مستقیم ایجاد اشتغال کرده است. که این اقدام مهم، نشانگر برداشتن گام هایی بلند و موثر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری و جامه عمل پوشاندن به شعارهای دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد دریاپایه، توسعه زیرساخت های دریایی و بندری کشور و رونق معیشت ساحل نشینان است.

محمدرضا قنبرپور

بازدیدها: ۴۱

اخبار مرتبط

ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP
logo-samandehi